Sadık Müşteriler yaratmak için 6 Sosyal Medya Stratejisi

 

4,7 milyar insan, yani dünya nüfusunun neredeyse %60’ı sosyal medya kullanıcısı. Tüm sektörlerdeki işletmelerin, müşterilerle en sevdikleri platformlarda buluşmak ve akılda kalıcı olmak için pazarlama planlarının bir parçası olarak güçlü sosyal medya stratejileri uygulaması şaşırtıcı değil. Yiyecek ve İçecek ve Perakende sektörleri ise kesinlikle bir istisna değil.

Bu makalede, müşteri tabanınızı büyütmek, dönüş oranlarını artırmak ve marka sadakatini teşvik etmek için uygulayabileceğiniz altı en iyi sosyal medya uygulamasını bir araya getirdik.

Bizi takip edin!

1. Bir gönderi planına bağlı kalın ve müşterilerinizle iletişim kurma fırsatını asla kaçırmayın

İşletmenizin ve rakiplerinizin en iyi paylaşım zamanlarına ve en ilgi çekici içerik türlerine bakarak, hedef kitlenizi inceleyerek ve onu segmentlere ayırarak ve HootsuiteLater veya Planable gibi sosyal medya planlama araçlarına başvurarak başarılı ve tutarlı bir sosyal medya varlığı oluşturun.

Bu şekilde, gönderi sürecinizi otomatikleştirerek ve müşterileriniz için en anlamlı içeriği oluşturmaya odaklanarak zamandan tasarruf edeceksiniz. Aynı araçtan birden fazla hesabı yönetebilecek ve basitleştirilmiş bir sosyal medya iş akışı içinde ekibinizle işbirliği yapabileceksiniz. Bu, yalnızca takipçilerinizi meşgul ve ilgili tutmakla kalmayacak, aynı zamanda markanızın güncel kalmasına ve tutarlı bir marka kimliğine sahip olmasına yardımcı olacaktır.

2. İster ürün özellikleri, ister geri bildirim veya şubelerinizin görselleri olsun, müşterilerinizin içeriğini yeniden yayınlayın

Her gün 500 milyondan fazla kullanıcının bir Instagram hikayesi yayınladığı göz önüne alındığında, potansiyel müşterilere ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında daha iyi bilgiler vermek için etiketlenmiş gönderiler veya hikayeler paylaşmak kazanan bir stratejidir. Müşterilerinizi ön plana çıkararak ve hesaplarınızda seslerini duyurmalarına izin vererek iletişiminizi kişiselleştirmek, kesinlikle sosyal medyanızı rakiplerinizden farklılaştıracak ve marka sadakati ve güveni geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Invesp’e göre, sosyal medyada bir markayla ilgili olumlu deneyime sahip tüketicilerin %71‘inin markayı önerme olasılığı çok yüksek. Müşterilerinizin gönderilerini veya hikayelerini yeniden paylaştığınızda, takipçileri yeniden paylaşılacak markayla ilgili daha fazla içerik oluşturmaya teşvik ettiği için anlamlı bir döngüye dönüşecektir!

3. Heyecan verici ödüllerle bir sosyal medya yarışması düzenleyin

İnsanların katılmaları için arkadaşlarını ve diğer kullanıcıları takip etmelerini, yorum yapmalarını, beğenmelerini, paylaşmalarını ve hatta etiketlemelerini gerektiren bir sosyal medya yarışmasına ev sahipliği yapın. Bu sayede, yeni takipçi kazanın, marka bilinirliği oluşturun ve çevrimiçi ortamda buzz yaratın.

Böyle bir yarışmanın etkili olması için ödüllerin çekici olması ve iletişimin yarışmanın başlangıç ​​tarihinden önce yapılması ve takipçileri hemen harekete geçmeye zorlamak için sadece birkaç saat sürmesi gerekir. Doğrudan etki için kampanyalarınıza Como hediye kuponları, toplam faturada indirim, 1 alana 1 bedava gibi araçlar ekleyin.

Etkinlikler veya özel günler etrafında yarışmalar kurgulamayı düşünün ki bu özel günlerin cazibesinin ivmesinden yararlanabilin.

4. Müşterilerle mağazada olduğu kadar çevrimiçi ortamda da etkileşimde olmak için düzenli olarak iletişim kurun

Başarılı pazarlama stratejilerine sahip işletmeler, sohbetler başlatarak takipçilerini bağlı hissettirmek için marka seslerini insanlaştırmanın önemini anladılar. Bunu yapmak için yorumlara yanıt verebilir ve personelinizin pazarlama videolarında müşterilerle doğrudan konuşmasını veya şubelerinizde fotoğraflarını yayınlamasını sağlayabilirsiniz.

Hikayelerine ve gönderilerine tepki verdiğinizde takipçilerinizi duygusal olarak meşgul etmek ve markanıza yaklaştırmak için fast food zinciri Wendy’nin Twitter hesabı gibi şakacı ve esprili cevaplar vermekten çekinmeyin. Bain & Company tarafından yapılan bir araştırma, ankete katılanların sosyal medyada kendileriyle etkileşime giren markalara %20 ila %40 daha fazla harcama yaptığını ortaya koydu! Etkileyici, değil mi?

5. Sosyal medya sohbetleriniz aracılığıyla birinci sınıf müşteri desteği sunun

Müşteriler bilgi ararken, endişelerini ve geri bildirimlerini iletirken giderek daha fazla sosyal medyaya yöneliyor. Müşterilerinizin herhangi bir soru için sosyal medya üzerinden size ulaşabileceklerinin ve hayal kırıklığını önlemek için zamanında yanıt verdiğinizden emin olun. Temsilcilerinizi, marka imajınıza uyan mükemmel tonda yazmaları ve kullanıcılara en doğru bilgileri vererek ekstra yol kat etmeleri için eğitin.

Starbucks, müşterilerinin mesajlarını aldıktan sonraki saatler içinde, ister olumlu ister olumsuz içerik olsun, yanıt vererek, kendilerini Starbucks topluluğunun bir parçası olarak hissedecekleri olağanüstü çevrimiçi müşteri hizmetleriyle tanınmaktadır.

 

6. Yepyeni bir sosyal medya hediyesi ile yeni ve mevcut müşterileri çekin

% indirim veya tutar indirimi gibi tercih ettiğiniz bir hediye kurun ve bağlantıyı sosyal medya yayınlarınızda ve hesabınızın açıklamasında paylaşın. Henüz üye olmayan müşterilerden hediyeyi alabilmeleri için iletişim bilgilerini girmeleri istenecek ve sadakat programına kaydolmak için bir SMS gönderilecektir.

Yeni ve mevcut müşteriler, hediyelerini almak için mağazalarınızı ziyaret edecek. Yeni üyeler şubenizin kasasında kendilerini telefon numaraları ile tanıttıktan sonra hediyelerini kolayca kullanabilecekler.

Müşteri sadakati oluşturmak ve gelirlerinizi artırmak için tüm kanallarınızda iyi hazırlanmış sosyal medya stratejilerini uygulamak (sosyal medya gönderilerinizi planlamaktan sosyal medya hediyeleriyle müşteri kazanmaya, onlarla çevrimiçi iletişim kurmaya kadar) yeni müşteriler kazanmak için çok önemlidir!

Share
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Blog

Size İlham Verecek ve Satışlarınızı Artıracak Babalar Günü Fikirleri

    Her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü tüm dünyadaki babalara adanmıştır. Anneler Günü’nü kutladıktan bir ay sonra tüketiciler artık babalarına, büyükbabalarına ve hayatlarındaki diğer tüm baba figürlerine verecekleri hediyeler arıyor. Ulusal Perakende Federasyonu’nun 2022 anketine göre, ABD’li tüketicilerin Babalar

Read More »
Bonobo'da Ne Var Ne Yok?

Etkileyici Mağaza Vitrinleri Oluşturmak, Yaya Trafiği Çekmek ve Satışları Artırmak İçin Kanıtlanmış 4 Strateji

Bir perakendeci veya restoran yöneticisiyseniz, müşterilerin mağazanıza adım atmasını sağlamanın satış başarısının anahtarı olduğunu bilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri de görsel olarak çarpıcı ve çekici vitrinler oluşturmaktır. NPD Group Research’e göre vitrinler, satın alma kararlarını %24’e varan oranda

Read More »
Blog

Okula Dönüş Döneminde Sadakat: Öğrenci “Müşterileri” Çekme ve Ödüllendirme Stratejileri

Her yıl Okula dönüş sezonunda işletmeler, öğrencilerin sadakatinden yararlanarak büyüme fırsatı yakalarlar. Öğrenciler ve aileleri yaklaşan akademik yıla aktif bir şekilde hazırlanırken, genç müşterilerinizin ilgisini çekmek ve onları ödüllendirmek için hedefe yönelik stratejiler oluşturmak, uzun süreli marka sadakati ve satış

Read More »

Talebiniz başarıyla bize ulaştı.

Ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Sizi Arayalım!

Ekibimiz ile size özel bir demo planlamamız için formu doldurmanız yeterli. En kısa sürede size geri döneceğiz.