Ürün Yakınlığı özelliği ile Müşterilerinizin Kalbini Kazanın

Sevgililer Günü’ne günler kala, tüketiciler mükemmel restoranı ve hediyeleri arıyorlar. Perakende ve Yeme&İçme sektörlerindeki işletmeler, yıl içindeki en yüksek gelir sezonlarından biri olan bu özel tarihten yararlanmaya hazırlanıyor.

Ulusal Perakende Federasyonu’na (NRF) göre, ABD’li tüketiciler 2021’de Sevgililer Günü’nde 21.8 milyar dolar harcadı ve 2022’de 23,9 milyar dolara ulaşma beklentisiyle, sezonu yılın en çok satan dönemlerinden biri olarak sıraladı. NRF anketi ayrıca, alışveriş yapanların 2021’de 164.76 dolardan 2022 Sevgililer Günü hediyelerine kişi başına ortalama 175.41 dolar harcamayı beklediğini gösteriyor. Artış, insanların sevgili veya eşlerine daha fazla harcama niyetinde olduğunu gösteriyor.

Sevgililer Günü’nde markaların yoğun iletişimlerinden dolayı markanızı rekabet içinde görünür kılmak zor olabilir. Bunu yapmanın en başarılı yollarından biri basittir: Ürünlerinizden hangilerinin belirli bir süre içinde birlikte satın alınma olasılığının yüksek olduğunu belirlemek için bir Ürün Yakınlığı Analizi (Sepet Analizi olarak da bilinir) çalıştırın ve verilere dayalı anlamlı ürün paketleri hazırlayın. Bu sayede, müşterileriniz için daha çekici teklifler sunabilir ve ek gelir yaratabilirsiniz.

Yakınlık analizinin işinize rehberlik edebilecek farklı yollarına bir göz atın:

1. Tüketici davranışını analiz etmeye yardımcı olur

Product Affinity analysis provides in-depth understanding to restaurant and retail owners alike on product relationships. By bringing these high-frequency combinations to light in your customers’ minds, your business can make the most out of the analysis.

Ürün Yakınlığı analizi, restoran ve perakende sahiplerine ürün ilişkileri hakkında derinlemesine bilgi sağlar. Bu yüksek frekanslı kombinasyonları müşterilerinizin zihninde gün ışığına çıkararak işletmenizin bu analizden en iyi şekilde faydalanmasını sağlar.

Amazon, ürün sayfalarında yakın ilgi alanıyla ilgili içeriği görüntülemesiyle tanınır. Bu, işletmenin topladığı verilerle satın alma modellerini tespit etmesini kolaylaştırır. E-ticaret devi, alıcılara birbirini tamamlayan ürün paketleri sunarak bir yerine iki veya daha fazla ürün satın almalarını sağlar.

2. Pazarlama kampanyalarını ve promosyonları iyileştirir

Ürünler arasındaki eş zamanlı ilişkiler hakkında değerli bilgiler elde etmek, perakendecilerin satışları besleyen ve yönlendiren promosyonlar oluşturmasına olanak tanır. Bunun en yaygın örneklerinden biri, şampuan ve saç kreminin birlikte satın alınmasıdır. Her iki öğede aynı anda yapılan bir promosyon, geliri önemli ölçüde artırmazken, bu iki ürünün birlikte satın alınma olasılığının yüksek olması nedeniyle, yalnızca birindeki indirim diğerinde satışları artırabilir.

Toplanan sonuçlar, belirli bir zamanda belirli ürünlerde pazarlama kampanyalarını da güçlendirecektir. Örneğin, Sevgililer Günü için çikolata satışlarında ani bir artış bekleyebiliriz. Süpermarket zincirleri, bu verilerden yararlanarak, alışveriş yapanların kolayca erişebilecekleri yüksek yakınlıklı ürünler içeren bir “Sevgililer Günü Bölümü” hazırlayıp ön plana çıkarabilir ve bu da müşterilerin çikolata kutularıyla birlikte bir kart veya çiçek alma olasılığını artırır.

3. Hangi ürünlerin çapraz satış potansiyeline sahip olduğunu gösterir

Çapraz satış, işletmelerin müşterilerinin ihtiyaç ve tercihlerine uygun ürünler sunarak güçlü müşteri ilişkileri kurmaları için bir fırsattır. Müşteriler çapraz satış sayesinde daha fazla harcama yapmaya motive edildiğinden, geliri artırmada çok önemli bir rol oynar.

Örneğin, hamburger satan bir fast-food restoranı, yan ürün olarak genellikle bir milkshake veya patates kızartması ile birlikte satın alındığını tespit eder, bu da bu ürünlerin yüksek bir yakınlık oranına sahip olduğu anlamına gelir. Personel, milkshake veya patates kızartmasını çapraz satış yaparak veya bu ürünleri bir menü olarak sunarak siparişe eklemeyi önerebilir.

Ürün Yakınlığından nasıl yararlanılacağına ilişkin örnekler:

Ürün Yakınlığı analizinin işinize nasıl yardımcı olabileceğini öğrendikten sonra, işte size ilham alabileceğiniz bazı örnekler!

1. Kombo menülerle müşterilerinizin kalbine gidin

“En sevilen menü ürünlerinizden” birini bir yan ürün veya içecekle eşleştirerek çeşitli iştah açıcı  kombo menü fırsatları yaratın. Yeni bir ürünü tanıtmak için de onu combo menülerden birine ekleyebilirsiniz. Sonuçları optimize etmek için personelinizi doğru menü tekliflerini tanıtma konusunda eğitmenin çok önemli olduğunu unutmayın.

Grab the chance to further increase sales by also running the promo on the 13th, Valentine’s Day, and on the 15th, Single Awareness Day. This will bring in new guests while attracting the existing customer base to choose your restaurant as the destination to celebrate.

13 Şubat’ta, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde ve 15 Şubat Yalnızlar Günü’nde de kampanyanızı devam ettirerek satışları daha da artırma şansını yakalayın. Bu, bir yandan mevcut müşteri tabanınızın ilgisini çekkecek diğer yandan da yeni konukların gelmesini sağlayacaktır.

2. Birden çok ürünün bir arada olduğu hediye kutularıyla Sevgililer Günü’nü taçlandırın.

Ürünleri hediye kutusu şeklinde bir arada sunmak, müşterilerinizin sevdiklerine vermek üzere Sevgililer Günü hediyelerini seçmelerini kolaylaştırır. Alıcılar, mağazanızdan sadece bir ürün satın almak yerine, duruma göre özel olarak tasarlanmış bir hediye kutusu almayı düşüneceklerdir.

Özelleştirilebilir bir hediye kutusu, çalışanlarınızın birbirini tamamlayacak çapraz satış ürünleri önerebilmelerini sağlar. Bu sayede hediyeyi alan ve veren için, müşteri memnuniyetini ve markanıza olan bağlılığını artıran unutulmaz bir deneyim  yaşatmış olursunuz.

Ürün yakınlığı analizi ile elde edilen bilgiler, işletmenizin çalışma şeklini önemli ölçüde yardımcı olabilir ve etkileyebilir. Müşterilerinizin ihtiyaçlarına anında cevap vererek ne istediğini bildiğinizi gösterir. Bununla birlikte, analizin sağladığı iç görülere dayalı değişiklikleri uygulamadan önce işletmenizin önceliklerini değerlendirmeniz gerekecektir.

Como ile müşterilerinizin satın alma davranışına ilişkin anlamlı veriler elde edin ve otomatik ürün yakınlığı analizinden yararlanın. Daha fazlasını öğrenmek için bizimle iletişime geçin!

Share
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Talebiniz başarıyla bize ulaştı.

Ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Sizi Arayalım!

Ekibimiz ile size özel bir demo planlamamız için formu doldurmanız yeterli. En kısa sürede size geri döneceğiz.